overlay

Engelli Raporu

01.01.2016 tarihi itibariyle engelli ehliyeti almayan/alamayan kişiler engelli raporları olsa bile araç indirimi hakkından faydalanamazlar.
01.01.2016 tarihi itibariyle H sınıfı kaldırılarak “Engelli B” “Engelli A” adını almıştır. 2021 yılına kadar engelliler mevcut “H” sınıfı ehliyetlerini kullanabilirler. Özel tertibatlı araç kullanması gereken fiziki engeli olan kişiler engelli ehliyeti alabilmek için öncelikle devlet yada özel sağlık kurum/kuruluşlarından engeline göre bir uzman kararı içeren “sürücü sağlık raporu” almalıdır. Bu evrak üzerinde kişinin engeline dair tanı, engelin hangi uzvu ne kadar etkilediği ve kişinin sürücü olmaya uygun olup olmadığı belirtilmiş ve özel tertibatlı araç komisyonuna sevki belirtilmişse İl Sağlık Müdürlüğü'ne ulaştırılması gerekmektedir.
Devlet yada özel sağlık kurum/kuruluşlarında uygun formatta düzenlenmiş sürücü sağlık raporu Müdürlüğümüze iletilir. Sağlık meslekleri şubesi tarafından düzenlenen özel tertibatlı araç komisyonu evrakı sıraya koyarak kişinin komisyona gireceği tarihi belirler. Komisyondan 1-3 gün önce evrakta yer alan cep telefon numaralarına hangi tarihte, nerede ve saat kaçta komisyona gireceği mesaj ile bildirilir. Kişi verilen saat aralığında baş vurduğu taktirde uzman hekim ve mühendislerin bulunduğu komisyona alınarak özel tertibatlı araç kodları belirlenir ve evrak 15 dakika içinde kişiye teslim edilir.
ÖTV indirimi “vergi dairesi” tarafından verildiğinden tarafımızca bilgi verilememektedir. İl Sağlık Müdürlüğü sadece ehliyet aşamasında yetkilidir.
T.C. Sağlık Bakanlığı “sürücü sağlık raporu” veya “özel tertibatlı araç komisyon kararı”na itirazların raporun düzenlendiği tarihten sonraki 60 gün içinde yapılabileceğini daha sonra yapılan itirazların geçersiz olacağı kararını bildirmiştir. Yukarıda sözü edilen raporların itirazı İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Meslekleri Şubesine yapılacaktır.

Sürücü sağlık raporu itirazı İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Meslekleri Şubesine yapılacak ve ilgili birim sizi il sınırlarında bir Eğitim Araştırma Hastanesine baş vurmak üzere yönlendirecektir. Hastaneden kişi şahsen randevu alacak ve işlemler tamamlanınca ilgili kurum düzenlenen raporu İl Sağlık Müdürlüğüne iletecek, bilgi kişiye buradan verilecektir.

Özel tertibatlı araç komisyon kararına itiraz İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Meslekleri Şubesine yapılacak ve ilgili birim sizi en yakın ilin İl Sağlık Müdürlüğü'ne yönlendirecek (Avrupa yakası için Tekirdağ, Anadolu yakası için Kocaeli), kişiyle o il temasa geçerek komisyona davet edecektir.