T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü

Sık Sorulan Sorular


İlgili İlçe Sağlık Müdürlüğüne bizzat başvurarak, Sağlık Bakanlığının Kişisel Sağlık Uygulaması olan “e-nabız” sistemi üzerinden
Aile hekimi kaydı oluşturabilir ya da Aile Hekiminizi değiştirebilirsiniz.

İlgili Sayfaya Gitmek İçin Tıklayınız

Kendi talebinizle seçtiğiniz aile hekiminizi (sistem gereği) 3 aydan önce değiştiremezsiniz.

ALO 182 Randevu Hattını arayarak, İnternet üzerinden hastane randevu sistemine giriş yaparak Aile Hekiminizden randevu alınabilirsiniz.

İlgili Sayfaya Gitmek İçin Tıklayınız

İl Dışından gelen misafirler için Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliği 8. Madde 6 Bendinde belirtildiği üzere '' Sürekli ikamet ettiği bölgeden uzakta kalacak kişi veya geçici süre ile Türkiye’de ikamet edecek olan kişi, kendisine yakın konumdaki bir aile hekiminden misafir olarak sağlık hizmeti alır. Ancak 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanununa tabi olan ilçeler misafir uygulaması bakımından tek bölge kabul edilir. Aile hekimi misafir kişiler için herhangi bir ücret talep edemez '' hükümleri doğrultusunda hizmet alabilirler.

Aile Hekiminizden aldığınız “kayıt numarası” ile, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’ nün resmi internet sitesi üzerinden Laboratuvar Sonuç Sorgulama Ekranına girerek tahlil sonuçlarınızı görebillirsiniz.

İlgili Sayfaya Gitmek İçin Tıklayınız

Tetkik sonuçları kan verdiğinizden sonraki iş günü saat: 13.00' ten sonra sisteme yüklenmektedir

Evlilik öncesi sağlık raporlarını Aile Sağlığı Merkezlerinden alabilirsiniz. Aile Hekimleri tarafından evlilik öncesi verilen bu raporlarda ayrıca Tuberküloz, Sifiliz ( frengi), Hepatit, AIDS ve Talasemi ile ilgili testlerde yapılmaktadır.

İlgili Sayfaya Gitmek İçin Tıklayınız

Aile Hekiminizin evde ziyaret yapabilmesi için, aile hekimine hastanızın özel durumunu belirtilerek kayıt ettirmelisiniz.
Hastanelerden evde sağlık hizmeti alabilmek için ise Sağlık Bakanlığının Evde Sağlık Hizmetleri İletişim Merkezi numarası “444 38 33”ü arayarak kayıt oluşturmanız gerekmektedir.

Sağlık Bakanlığının “Yüzme Suyu Takip Sistemi” Sayfasından (http://yuzme.saglik.gov.tr) ulaşılabilirsiniz.

Halk sağlığı laboratuvarları ve özel laboratuvarlarda ücret karşılığı analizini yaptırabilirsiniz.

Kurumumuzca ilaçlama hizmeti vermemektedir.
Haşerelere karşı ilaçlama hizmeti veren firmaların denetimleri ve ruhsatlandırma işlemleri kurumuzca yürütülmektedir.

Acil Sağlık Hizmetlerinin Sunumu Hakkında Başbakanlık 10.08.2010 tarih ve 2010/16 sayılı Genelgesinin 1.Bölümde; "Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık UygulamaTebliğinde (SUT) belirtildiği şekliyle "acil hal; ani gelişen hastalık, kaza, yaralanma ve benzeri durumlarda olayın meydana gelmesini takip eden ilk 24 saat içinde tıbbi müdahale gerektiren haller ile ivedilikle tıbbi müdahale yapılmadığında veya başka bir sağlık kuruluşuna nakli halinde hayatın ve/veya sağlık bütünlüğünün kaybedilme riskinin doğacağı kabul edilen durumlardır.

Ücretler hakkındaki şikayetleri için: detaylı fatura aslı, hasta dosyası (epikriz ve tedaviye ilişkin diğer tüm belgeler) ve ıslak imzalı dilekçeleri tam olarak Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne şahsen yapmaları gerekmektedir.

Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayınız.

Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğünün Özellikli Sağlık Hizmetleri internet sayfasından ulaşabilirsiniz.

Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayınız

İl Sağlık Müdürlüğü olarak maddi yardım taleplerine cevap verememekteyiz;

Sosyal yardım talebinize istinaden;
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Beyaz Masa 153 iletişim numarası arayarak,
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Alo 183 sosyal destek hattını arayarak Alo 144 sosyal yardım hattı iletişim numarasını arayarak ya da Başvuruya esas kişinin ihtiyacının ve talep edilen hizmetin bağlı olduğu kaymakamlıklara müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Muayene için randevularınızı; ALO 182 Randevu Hattını arayarak,
İnternet üzerinden hastane randevu sistemine giriş yaparak alabilirsiniz.
Hasta Hakları Yönetmeliği kapsamında hak ihlaline sebebiyet verilmemesi adına Birimimizce randevu konusunda ek işlem yapılamamaktadır.

İlgili Sayfaya Gitmek İçin Tıklayınız

Sağlık Bakanlığının, uyuşturucu ile ilgili danışma ve destek hizmetlerini doğrudan verdiği, kişiye uygun gerekli yönlendirmelerin yapıldığı, bu anlamda vatandaşların uyuşturucuyla mücadele kapsamında danışmanlık hizmeti alabilecekleri danışma ve destek hattı olan ALO 191 Uyuşturucu ile Mücadele ve Destek Hattını arayarak yardım talebinde bulunabilirsiniz. Ayrıca İlçe Sağlık Müdürlükleri ve Kaymakamlıklarca yürütülen Bağımlılık Danışma ve Eğitim Merkezleri (BADEM) ne başvurarak talebinde bulunabilirsiniz.

İlgili Sayfaya Gitmek İçin Tıklayınız