T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, ‘5 Eylül Dünya Omurilik Yaralanmaları Farkındalık Günü’ Kapsamında Gaziosmanpaşa Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Hastanesi’nde Düzenlenen Programa Katıldı


Program da açılış konuşması gerçekleştiren Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, konuşmasına “Öncelikle bu hastaneyi kuranlardan Allah razı olsun, Türkiye’de örnek hastanelerden biri burası,  inşallah dünyanın en iyilerinden biri olur” diyerek başladı.

Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, “Bugünün amacı farkındalık oluşturmak ve bilgilerimizi tekrar gözden geçirip, kamuoyuyla paylaşmak. Bizler bedensel engelli diyoruz ama bedensel engelli kelimesinde çok ince bir nüans var, insan ruhla yaşar, zekası olan bilinci olan herkes tamdır bizler için. Dünyada bedensel engelli olup, bilime ve insanlığa katkı sunan çok insan var. Bir iskemleden bilim dünyasına da maneviyata da katkıları olan çok insan var. Teknoloji artıkça travma artıyor, hem de insanların hareketlilikleri artıkça artıyor. Dünyada travmaların yüzde 5’ini omurilik yaralanmaları oluşturuyor.” dedi.

Omurilik yaralanmalarının sürecini 5 aşamada özetleyen Memişoğlu, birinci aşamanın topluma bu yaralanmaların önüne geçmek için neler yapılabileceğinin öğretilmesi olduğunu, ikinci aşama da ise yaralanma oluşumunda kısa periyotta ilk müdahalenin en etkin ve doğru yapılması ve az olabilecek bir yaralanmanın daha büyük bir hale getirilmemesinin sağlanması olduğunu dile getirdi. Yaralanma olduktan sonraki aşama yani üçüncü aşamada orta vadedeki tedavinin iyi planlanması ve iyi uygulanması gerektiğini vurgulayan Memişoğlu, yaralanmanın yerleşik hale geldikten sonra bedenin hem tedavisinin hem de bakımının iyi yapılması gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, en önemli aşamanın beşinci ve son aşama olduğunu belirterek, bedensel engellilerinin, bedensel engelli olmayan vatandaşlar kadar hareketliliğini sağlayacak alt yapıların ve sosyal yapıların oluşturulması gerektiğini ve bu aşamanın sadece sağlıkçıları ilgilendirmediğini söyledi.

Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, “Son 15 yılda bedensel engellilerle ilgili çalışmalar çok ileri safhalara geldi. Hastanelerde eğer gerekli önlemler alınmadıysa, hastanenin kalite puanını düşürüyoruz. Hem İl Sağlık Müdürlüğü olarak hem kamu kurumları hem belediyeler hem de sivil toplum kurumları olarak yapacağımız daha çok iş var. Omurilik yaralanması olan herkese acil şifalar diliyorum, böyle bir rahatsızlığı olmayan insanların empati kurabilmesini istiyorum. Bir gününüzü tekerlekli sandalyede geçirdiğinizi düşünün, üstelik bazı kişiler bu yaralanmaları bizler için almışken onların bize değil bizim onlara ihtiyacımız olduğunu iyi düşünün.” diyerek programı düzenleyen ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

  • Dunya Omurilik Yaralanmalari Farkindalik Gunu 1.JPG
  • Dunya Omurilik Yaralanmalari Farkindalik Gunu 2.JPG
  • Dunya Omurilik Yaralanmalari Farkindalik Gunu 3.JPG
  • Dunya Omurilik Yaralanmalari Farkindalik Gunu 4.JPG
  • Dunya Omurilik Yaralanmalari Farkindalik Gunu 5.JPG
  • Dunya Omurilik Yaralanmalari Farkindalik Gunu 6.JPG
  • Dunya Omurilik Yaralanmalari Farkindalik Gunu 7.JPG
  • Dunya Omurilik Yaralanmalari Farkindalik Gunu 8.JPGPaylaş