T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, ‘Sağlık Teknolojileri Liderler Zirvesi’ne Katıldı


Sağlık Teknolojileri Liderler Zirvesi Kronik Hastalıklar toplantısında açılış konuşması yapan Prof. Dr. Kemal Memişoğlu konuşmasına, “Gerçekten özveri ile çalışıyorsanız ve idealleriniz varsa başarı kaçınılmazdır, bu toplantıya katılan herkes alanında özveri ile gecesini gündüzüne katarak çalışmış insanlar topluluğudur.” diyerek başladı.


Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, “Bizim ülkemiz gerçekten çok önemli ve stratejik bir yerde. Üstelik de geçmiş medeniyeti, kültürü olan bir toplumuz. Bugün dünyada bizim medeniyetimizin gerçekten önderliğine ihtiyaç var. 2003 yılından bu yana, Sağlıkta dönüşüm gerçekleştiriyoruz. Bunun en önemli etkeni hem hekimlerimizin hem de sağlık çalışmalarımızın özverisi ve alt yapı hizmeti olarak bilişim teknolojisi ve teknik alt yapıları iyi kullanmaktır.” dedi.


Türkiye’nin çağ atlamasının anahtarının bilişim teknolojisinden geçtiğini söyleyen Memişoğlu, “Teknolojik alt yapılar olmasa hastalarımıza iyi hizmet verme şansımız yok. Ama neredeyiz, nasıl daha iyi olabiliriz bunları tartışacağız. Artık günümüzde bilgi teknolojileriyle beraber hastanelerden daha çok, hastanın hastalığını yönetebilir hale getirmeye çalışıyoruz. Bu hem mali anlamda daha kazançlı olacaktır hem de hastanın, hastalığın yakın takibi anlamında önemlidir.” diyerek teknolojinin önemine dikkat çekti.


Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, “Bu toplantının kronik hastalıklar olması da çok manidar çünkü bugün dünyada yaklaşık 36 milyon kişi dolaşım sistemi hastalığından vefat etmiş. Bu grubun iyi takip edilmesi lazım. Kronik hastalıklar belki de ülkemizde 10 sene sonra en büyük sorunlardan biri haline gelecek. Ama bunu çözerken de bilgi teknolojileri olmadan, teknolojik alt yapı olmadan bunu yönetme şansımız yok. Sağlıkta teknolojiyi çok iyi kullanmaya başladık, inşallah daha fazla yol kat edeceğiz.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.


Toplantının açılış oturumu, İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu'nun, MarlinPlus Kurucu Başkan Göksenin Aydın'a plaket vermesi ile sonlandı.

Resim


  • null
  • null


Paylaş