T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, ‘6. Marmara Pediatri Kongresi’ne Katıldı


“Önce Koruma, Pediatristin Rolü” temalı kongrenin açılışında Prof. Dr. Kemal Memişoğlu’na, Kamu Hastaneleri Başkanlığı-1 Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Ersin Şimşek ve Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. İsmail Cinel eşlik etti.

Kongrede konuşma yapan Prof. Dr. Kemal Memişoğlu “Geleceğimizi sizlere emanet ediyoruz esasında. Çocuklar bizlerin geleceği onların sağlığı sizlere emanet.  Biz çocuklarımızı annelerinin karnındayken dahi takip etmeliyiz. Onların sağlıklı olmaları için öncelikle hastalanmadan takibini yapmalıyız. Şu an da bizim sistemimizde doğum olduğu anda aile hekimliklerine nüfus kayıtları dahil bilgiler düşüyor. Bunların takibi aile hekimlerine düşüyor ve İstanbul’da yaklaşık 4100 aile hekimimiz var. Aile hekimleri ile sizler gibi pediatristlerin entegrasyonunu iyi sağlamalıyız. Yani birinci basamak ile 2. ve 3. basamağın bağlantısını iyi kurmak gerekiyor.” dedi.

Prof. Dr. Kemal Memişoğlu çocuklarla ilgili birçok tarama programının olduğunu, aşılama programlarının olduğunu ve dünyanın en gelişmiş aşılama programının yapılmaya çalışıldığını söyledi.

Ayrıca otistik çocuklarımızın erken teşhis edilmeye çalışıldığını söyleyen Memişoğlu, “bunun en önemli noktası eğitim ailelerin eğitilmesi gerekiyor. Sağlıkçıya saygı duyulması gerektiğinin öğretilmesi gerekiyor. Çocuklarımızı eğer eğitirsek kendi sağlıklarını nasıl koruması gerektiğini bilir ve korumanın önemini anlarlar ve bunlar bizleri yönettiği zaman korumaya daha çok önem verecekler.” diyerek konuşmasına devam etti.

Son olarak İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu “Marmara Üniversitesi köklü bir üniversite ve Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi çok başarılı bir hastane. Kongrenin başarılı olmasını ve güzel sonuçlar ortaya çıkarmasını diliyorum.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Ayrıca Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin 600 yataklı Başıbüyük Ek Hizmet binasının da yıl sonuna kadar açılmasının hedeflendiğini söyleyerek güncel durumundan bahsetti.

Fotoğraflar 
  • Marmara Pediatri Kongresi 22 02 2019 1.jpeg
  • Marmara Pediatri Kongresi 22 02 2019 2.jpeg
  • Marmara Pediatri Kongresi 22 02 2019 3.jpeg
  • Marmara Pediatri Kongresi 22 02 2019 4.jpeg


Paylaş