overlay

Tütün ve Diğer Bağımlılıkar Yapıcı Maddelerle Mücadele

Oturum meskenleri hariç tüm özel veya resmi kurumların kapalı alanlarında, toplu ulaşım araçlarında (şehir içi deniz ulaşım araçlarının açık güverte alanları dahil olmak üzere), taksi hizmeti veren araçlarda ve özel araçların sürücü mahallinde tütün mamulü kullanımı 4207 sayılı yasa ile yasaklanmıştır. Yasa uygulaması kapsamında üstü ve yan yüzlerinin yarısından fazlası kapatılmış olan alanlar ile açık veya kapalı bulundurulması fark etmeksizin üst ve yan yüzlerinin yarısından fazlasını kapatmaya olanak sağlayan açılır kapanır mekanizmaya sahip tüm alanlar kapalı alan olarak kabul edilmektedir.
Akıllı telefonlara Yeşil Dedektör uygulaması indirilerek uygulama üzerinden bildiri yapılabilirsiniz. Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi ALO 184 SABİM şikayet hattı aranarak Tütün ve Tütün Mamülleri sunulan ve içilen yerlerle ilgili bildirimlerinizi yapabilirsiniz.

✓ Sağlık Bakanlığının, uyuşturucu ile ilgili danışma ve destek hizmetlerini doğrudan verdiği, kişiye uygun gerekli yönlendirmelerin yapıldığı, bu anlamda vatandaşların uyuşturucuyla mücadele kapsamında danışmanlık hizmeti alabilecekleri danışma ve destek hattı olan ALO 191 Uyuşturucu ile Mücadele ve Destek Hattını arayarak yardım talebinde bulunabilirsiniz.

✓ İlçe Sağlık Müdürlükleri ve Kaymakamlıklarca yürütülen Bağımlılık Danışma ve Eğitim Merkezleri (BADEM) ne başvurarabilirsiniz.

Detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Detaylı bilgi almak için tıklayınız.