T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, Türk Kalp Vakfı’nın Düzenlediği 30. Kalp Haftası Kapsamında Düzenlenen Toplantıya Katıldı


Toplantıya, İstanbul İl Sağlık Müdür Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, Türk Kalp Vakfı Mütevelli Heyet ve Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Güven, Türk Kalp Vakfı Onursal Başkanı Çetin Yıldırımakın ve vakıf üyeleri katıldı.


Toplantıda konuşma yapan Prof. Dr. Kemal Memişoğlu konuşmasına, kalp ve kardiyolojinin önemini 1975’de vakıf kurarak gündeme getiren herkese teşekkür ederek başladı. Türkiye’nin dünyada en iyi sağlık hizmeti sunan ülkelerden biri olduğunu söyleyen Memişoğlu, “ Kalp ve Kardiyoloji cerrahisi alanında, Türkiye gerçekten hem geçmişi hem geleceği ile dünyada en iyi sağlık hizmeti sunan ülkelerden biridir. Bu başarıda sağlıkçılarımızın ve bu tür vakıfların çok büyük etkisi vardır.” dedi.


Gelişmiş Ülkelerin Sorunu Dolaşım Hastalıkları”


Türkiye’nin sağlıkta çok büyük bir değişim geçirdiğini vurgulayan Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, “Ülkemiz sağlıkta çok büyük bir değişim geçirdi. Türkiye artık sağlıkta hasta ve hasta profilinin değişmekte olduğu ve aynı zamanda da yaş profilinin de değişmekte olduğu bir ülke. Bugün dünyaya baktığımız zaman bulaşıcı olmayan hastalıklar haricinde en büyük ölüm sebebi, kalp ve dolaşım hastalıklarıdır. Tabii ülkeler geliştikçe bu hastalık riskleri de artıyor. İstanbul'da yılda yaklaşık sadece kalp ve dolaşım sistemi hastalıklarından ölen 20-25 bin arasında insan var. Tabii bulaşıcı hastalıklar gelişmemiş toplumlarda önemli bir sağlık sorunu ama gelişmiş ve artık belli bir aşamaya gelmiş toplumlarda ise özellikle dolaşım hastalıkları en büyük sağlık sorunlarından biri.” dedi.


İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü olarak, her türlü öneriye ve bu tür toplantılara açığız diyen Memişoğlu, “Ben burada olmaktan onur duyurum sadece kalp haftasında değil her gün kalbimizi düşünmemiz gerekiyor.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.


Konuşmaların ardından, Doç. Dr. Sema Kürklü, Türk Kalp Vakfı tarafından her yıl geleneksel olarak verilen ‘Doç. Dr. Edip Uğurcan Kürklü Ödülü’nü, TKV Mütevelli Heyet ve Danışma Kurulu Üyesi Yılmaz Ulusoy’a verdi.Fotoğraflar  • Turk_Kalp_Vakfi Programi_1.jpg
  • Turk_Kalp_Vakfi Programi_2.jpg
  • Turk_Kalp_Vakfi Programi_3.jpg
  • Turk_Kalp_Vakfi Programi_4.jpg
  • Turk_Kalp_Vakfi Programi_5.jpg
  • Turk_Kalp_Vakfi Programi_6.jpgPaylaş